У понедељак, 19. маја у Старој основној школи у Бежанији, одржано је изузетно посећено предавање Проф. др Светозара Радишића.
Проф. др Светозар Радишић је пуковник у пензији, доктор наука из области теорије ратовања, стручњак и експерт за војне стратегије и доктрине, посебно за неоружане облике агресије. Служио је као некадашњи портпарол Војске Југославије, и помоћника за стратегије и доктрине у Кабинету начелника Генералштаба Војске Србије и Црне Горе.
Љубазношћу ЈТ канала БИТНО, доносимо вам интегрални симак његовог предавања на тему "Душа и моћ мисли - умеће свести".
Прилог обележавању 80 година од победе на фашизмом
МИ ПАМТИМО. Памте организазторти програма Удружење бораца НОР-а Нови Београд и Удружење „Стара Бежанија“
Памте и поносни потомци, унучад Бранка Петрић - глумица и Жељко Лекић који ће нам подарит сећања из породичне и истпоријске ризнице породице Караматијевић.
Jевстатије Караматијеви ћ (Нова Варош, 30. новембар 1881 — Загреб, 9. април 1948) био је православни свештеник, друштвено-политички и културни радник НР Србије.
Јевстатије Караматијевић је рођен 30. новембра 1881. године у Новој Вароши. Четири разреда гимназије завршио је у Скопљу (1900—1904), а матурирао на Богословско-учитељској школи у Призрену, 1908. године. Служио је као свештеник и учитељ у свом крају, где је стекао чин протојереја. Залагао се за очување верских и просветних права Срба у Османском царству.
Био је припадник покрета за ослобођење српског народа Старог Влаха од османске власти и комита, због чега је био хапшен и затваран. Био је један од организатора устанка у околини Нове Вароши 1912. године. Учествовао је у Балканским ратовима, а у Првом светском рату прешао је са Српском вој ком преко Албаније на Крф, те учествовао у пробоју Солунског фронта.[1]
У раздобљу између два светска рата био је члан Демократске, а потом и Самосталне демократске странке (СДС).
После капитулације Југославије априла 1941, прикључио се Народноослободилачком покрету (НОП) и са његовим јединицама повукао се из Рашке области у Босну, где је држао говоре у корист антифашистичке пропаганде међу народом и православним свештенством. Сарађивао је на састављању декларације упућене свим свештеницима Југославије.
За време рата, био је свештеник Треће пролетерске санџачке бригаде, председник НОО-а Нове Вароши, потпредседник ЗАВНО Санџака и члан његовог Извршног одбора. У Бихаћу је 1942. године би
о изабран за члана Антифашистичког већа народног ослобођења Југославије (АВНОЈ) и остао у његовом телу до избора за Уставотворну скупштину 1945. године.
После рата, био је посланик Народне скупштине НР Србије и потпредседник Југословенског Црвеног крста и предводник делегације свештеника који су посетили Совјетски Савез.
Умро је 9. априла 1948. године у Загребу. Сахрањен је на Новом гробљу у Београду.
Био је ожењен Јефимијом и имао два сина (Вук и Првослав) и три ћерке, који су сви учествовали у Другом светском рату на страни Народноослободилачког покрета. Унука Јевстатија Караматијевића је српска глумица Бранка Петрић Фехмиу.
Значајан је литерарно-просветни рад проте Јевстатија. Караматијевић је током живота прикупљао народна предања са Старог Влаха и написао више текстова о историјским догађајима, личностима, култури и обичајима овог краја. Текстове је објављивао у „Цариградском гласнику“, „Босанској вили“, „Учитељу“, „Правди“, „Штампи“, „Политици“ и „Санџаку“.
Заслужан је за оснивање и рад Културног друштва „Зора“, „Српске омладине“, Стрељачке дружине, Градске читаонице и Соколског друштва у Новој Вароши.
Материјално је помагао школовање сиромашних ђака, интернат „Кнегиња Зорка“ ниже гимназије у Новој Вароши и подизање Соколског дома.
Носилац је Албанске споменице, док је за заслуге у Народноослободилачком рату (НОР) добио чин пуковника Југословенске армије (ЈА) у резерви. Носилац је Партизанске споменице 1941. и других југословенских одликовања, међу којима су — Орден народног ослобођења, Орден братства и јединства првог реда и Орден за храброст.
Драги Бежанинци и Новобеограђани,
Позивамо вас да овог викенда, у дане када се празнично најављује велика васкршња радост - Лазареву Суботу-Врбицу и Цвети, будете део богатог уметничког програма који приређујемо у нашој галерији "Милован Видак", Војвођанска 68.
У петак, 11. априла, са почетком у 12:00 часова отворићемо наш традиционални Ускршњи базар, који ће окупити локалне ауторе из различитих уметничких заната који ће изложити своје радове пригодне празничне тематике.
Такође, очекује вас и манифестација "Ускршње ликовне чаролије 2025" наше партнерске организације "Пријатељи деце Новог Београда" која излаже награђене дечије ликовне радове, а креативне ликовне радионице за малишане ће се одвијати цео викенд.
Као круна ових догађаја, у исто време биће отворена ликовна изложба "Апстрактни импресионизам" сликарке Златине Асприон, чија дела јединствене естетике ће красити нашу галерију и у наредним данима до Ускрса.
Добро дошли!
Традиционално, и симболично, 24. марта, у 12:44 часова, обележили смо годишњицу НАТО агресије.
Наравно, све партнерске организације које учествују у инцијативи "Култура сећања" и ове године били су на знаменитом месту сећања - Вечној ватри на новобеоградском Ушћу.
И поред чврсртих обећања, уследило је разочарење јер није упаљена Вечна ватра. Зашто?
МИ који ПАМТИМО истрајаћемо у намери да се врати достојанство страдалима, да се врати достојанство овом споменику, да се упали ватра и осветле ванобалне жртве, као и ИМЕНА 19 ДРЖАВА - чланица НАТО савеза који је овај злочин извршио.
Драги пратиоци, читаоци, Бежанинци и Новобеограђани,
У претходном периоду смо редовно и детаљно преносили актуелности везане за гасификацију на територији градске општине Нови Београд, која је отпочела прошле године, свесрдно се радујући што је овај важан инфраструктурни и цивилизацијски пројекат коначно почео да се реализује.
Међутим, претходних седмица из више извора смо добили информације од грађана да се више не примају пријаве домаћинстава заинтересованих за овај вид дистрибуције чисте енергије, у шта смо се и сами уверили. Ова вест је изненадила и узнемирила многе наше суседе који тврде да нису били благовремено и детаљно упознати ни са процедуром пријављивања за увођење гаса, нити са постојањем рокова и квота за пријављивање.
Након хитних консултација нашег удружења са руководством Србијагаса и извођачем радова, 12. марта 2025. године, добили смо уверавања ће се омогућити накнадно пријављивање ограниченог броја грађана заинтересованих за гасификацију.
Стога овим путем молимо све заинтересоване грађане са територије градске општине Нови Београд, који се из било ког разлога до сада нису пријавили за увођење гаса, да нам се јаве путем имејла на адресу office@starabezanija.rs, најкасније до понедељка, 17. марта 2025. године до 15:00 часова како бисмо даљом коордиацијом са надлежнима допринели да што већи број Бежанинаца и Новобеограђана добије могућност што бржег прикључења на гасоводну мрежу, и искористи понуђене погодности при уговарању ове услуге. Колико смо упознати, ово ће бити последњи и крајњи рок за пријаву.